Celosvětový projekt City Nature Challenge 2021 je tu. Čtyři dny, které můžete díky aplikaci iNaturalist aktivně strávit v přírodě a spojit se přitom s celým světem, potrvají od pátku 30. dubna do pondělí 3. května. V České republice se můžete zapojit v Praze, Brně a nově i v Uherském Hradišti.

„Každý sám a přesto společně!“ zní moto letošního ročníku projektu občanské vědy City Nature Challenge vzhledem k celosvětové pandemii.

Tradičně se jedná o soutěžní klání, ve kterém spolu města z celého světa soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Stejně jako minulý rok je to ovšem z důvodu epidemie koronaviru i letos ve všech zapojených městech tak trochu jinak. Dodržování aktuálně platných protikoronavirových opatření by vás ovšem při pohybu v přírodě nemělo nijak zvlášť omezovat.

A vzhledem k celosvětovému pojetí a snadnému napojení na mobilní aplikaci iNaturalist se i letos můžete stát součástí obřího projektu. Jen loni se zapojilo po celém světě přes 48 tisíc pozorovatelů. Ti nafotili téměř 820 tisíc organismů, které se podařilo přiřadit k víc než 33 tisícům druhů.

„Každý sám a přesto společně!“

zní moto letošního ročníku projektu občanské vědy City Nature Challenge vzhledem k celosvětové pandemii.

Tradičně se jedná o soutěžní klání, ve kterém spolu města z celého světa soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Stejně jako minulý rok je to ovšem z důvodu epidemie koronaviru i letos ve všech zapojených městech tak trochu jinak. Dodržování aktuálně platných protikoronavirových opatření by vás ovšem při pohybu v přírodě nemělo nijak zvlášť omezovat.

A vzhledem k celosvětovému pojetí a snadnému napojení na mobilní aplikaci iNaturalist se i letos můžete stát součástí obřího projektu. Jen loni se zapojilo po celém světě přes 48 tisíc pozorovatelů. Ti nafotili téměř 820 tisíc organismů, které se podařilo přiřadit k víc než 33 tisícům druhů.

Jak to celé funguje?

Stačí si založit profil na webu iNaturalist, který skvěle komunikuje i v češtině, nebo přímo ve stejnojmenné aplikaci pro Android nebo iOS. Následně již můžete skrze aplikaci pořizovat mobilním telefonem fotografie organismů kolem sebe a nahrávat je do systému.

Aplikace si poznamená datum a GPS pozici, což jsou údaje důležité nejen pro správné určení organismu, ale dále pak i pro další vědecké využití takto nasbíraných dat.

Jak se organismy určují?

„Aplikace využívá pokročilé techniky umělé inteligence a z fotografie se pokusí zvíře, rostlinu nebo třeba houbu určit sama. Pokud to nepůjde do druhu, tak zvolí nějakou vyšší taxonomickou jednotku, třeba rod nebo čeleď. Samozřejmě můžete aplikaci opravit, pokud víte, že se spletla. Může se to stát. Následně je toto určení potvrzeno alespoň dvěma dalšími uživateli aplikace, a tím se stane pozorování validním,“ vysvětluje entomolog Dominik Vondráček z Národního muzea v Praze, které je hlavním organizátorem akce na území metropole.

Jde to i s klasickým fotoaparátem, fotky pak můžete v klidu probrat a nahrát později přes webové rozhraní iNaturalist. „Tento způsob může být ideální i pro makrofotografy, již rádi fotí malé organismy, na které už nestačí mobily a tablety,“ radí entomolog.

Fotografie přitom můžete pořizovat téměř kdekoliv. Jak u vás na zahradě, tak v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce, když zrovna čekáte na spoj. A nemusíte ani vlastnit chytrý telefon.

Praha se v minulém ročníku umístila na 21. místě z 244 měst co do počtu pozorování a předčili jsme mnoho světových metropolí. V rámci Evropy pak Praha skončila na druhém místě a v případě samostatných měst pak opravdu dokonce na místě prvním,“ uvedl Vondráček.

Brno, jehož účast zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, se loni této akce účastnilo poprvé a umístilo se co do počtu pozorování na 77. místě. V Uherském Hradišti, které je nováčkem letošního ročníku u nás, zaštiťuje účast Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati.

A jak se na to dívá letošní nováček, Uherské Hradiště?

„Akci sleduji od začátku a přišlo mi trochu líto nemít možnost se do ní zapojit. A tak přišel svěží nápad! Co takhle si soutěž přitáhnout k nám a ozkoušet, jak obstojí malé město v srdci Slovácka mezi světovými velikány? “ sděluje Matyáš Adam, ekolog z Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati.

Uherské Hradiště ve spojení se Starým městem a Kunovicemi se tak stalo teprve 3. městem v Česku, kde se široká veřejnost zapojí do mapování rozmanitosti přírody ve vlastním městě.

Více informací o samotné akci City Nature Challenge naleznete na webových stránkách citynaturechallenge.cz. Svými fotoúlovky se také můžete pochlubit na facebookových stránkách a skupinách jednotlivých akcí:

Těšíme se na vás v divočině!

Zdroj: iDnes + autor